Månedens fokus

kartsystemer fra MaxSea

Denne måneden tar vi for oss kartystemet og sjøkart. Les mer ....

Tilbud

Juletilbud 2013,  Dennne måneden kjører vi ekstra gode tilbud på Raymarine Kart/radar/ekkolodd Optiske brannvarslere, Elektrisk teinehaler, samt Keramisk varmevifte. SE TILBUD.

Nyheter fra IF Elektro

Vi får stadig inn nye og interessante produkter. I "Nyheter" kan du se hva vi har av nytt. Gå til: nyheter

Nyttig å vite om navigasjon

 

Skannede kart er en direkte kopi av sjøkartene. Dette har den fordel at de er helt identiske med papirkartene. Ulempen er at ved inn-/ut zooming i kartet vil all informasjon slik som tekster, symboler osv. bli større/mindre alt etter hvilke skala som benyttes i øyeblikket.

 

c120 wideskreen

Vektoriserte kart har de samme sjøkartene som utgangspunkt, men informasjonen i kartene er katalogisert i 8 forskjellige lag. Vektoriserte kart blir først scannet og siden blir informasjonen delt opp i grupper. Fordelen med disse kartene er at du som bruker selv kan tilpasse mengden av informasjoner på skjermen. Dette gjør navigasjonen i urent farvann tryggere

 

 kart

Dersom man ønsker kart med 3D, flyfoto eller satellitt-overlay mulighet kan man oppgradere til Navionics Platinum. Dersom du bare øsnker å få mer detaljert dybdeinformasjon (dybder utover 10meter) kan du oppgradere med Navionics Gold.

Med den nye kart-standarden fra C-Map, CF-95, vil kartene være tilnærmet lik papirkartene hvor lyktesektorer, dybdetall, fargetoner m.m. vises på skjermen. C-Map har vektoriserte kart for hele verden, inklusiv norskekysten i 1-50.000 serien i tillegg til havne- og båtsportkartene.

Vi anbefaler at vektoriserte kart benyttes.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kommunikkasjon

 furuno vhf

 

 Det viktige med god kommunikkasjon er følgende :

  • Velg en god VHF
  • Velg en antenne med god kvalitet
  • Velg en antennekabel med god dimmension, og gode spesifikkasjoner
  • Vurder og få antennen så høyt så mulig
  • til slutt så er det viktig og bruke konektorer av god kvalitet (eks. Shuner)
Du er her: Hjem Produkter og tjenester Nyttig å vite Nyttig å vite om navigasjon